Dzień Pamięci na Wzgórzu Golm

 

Bertold Brecht miał powiedzieć: „Człowiek nie żyje naprawdę, kiedy nikt już o nim nie myśli”.

Aby pamięć o poległych w wojnach oraz ofiarach przemocy i tyranii wszystkich narodów przetrwała, co roku, na dwa tygodnie przed pierwszą niedzielą adwentu, w całych Niemczech obchodzony jest tzw. Volkstrauertag.  Tegoroczny Dzień Pamięci ma dla nas szczególne znaczenie, gdyż przebiega pod znakiem polsko-niemieckiego pojednania. Stąd też w głównych uroczystościach w Berlinie na zaproszenie Prezydenta Niemiec uczestniczyli, a także przemawiali w Bundestagu Prezydent Wrocławia, ale także Świnoujścianin – Mariusz Siemiątkowski, Dyrektor Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm.

Również nieopodal Świnoujścia, w Kamminke na Cmentarzu Wojennym Golm w dniu 17 listopada 2019r. odbył się tegoroczny Dzień Pamięci, w którym udział wzięła przedstawicielka naszego Klubu.

Główną przemowę podczas uroczystości wygłosił poseł Bundestagu – Philipp Amthor. Kanwą jego wystąpienia były słowa Helmuta Kohla: „Kto nie zna przeszłości, nie może zrozumieć teraźniejszości i nie może kształtować przyszłości”. Z kolei pastor Kościoła Ewangelickiego – Henning Kiene odwołując się do wspomnień o własnym ojcu, mówił o wspólnocie milczenia, która miała miejsce po 1945 roku i o tym , że potrzeba było dystansu czasowego, zmiany generacyjnej, wiedzy i nowej świadomości, aby Niemcy mogły wreszcie wyznać swoją winę i starać się o przebaczenie i pojednanie.

Powinniśmy wyciągać wnioski z historii. Dlatego tak istotna jest uważność na to, co dzieje się obecnie w naszych krajach, w Europie i na świecie.

Na zakończenie uczczono pamięć zmarłych minutą ciszy, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Marznącej”.