XX rocznica czarteru Klubu Rotary Świnoujście

 

Klub Rotary Świnoujście w tym roku obchodzi XX rocznicę charteru – czyli przystąpienia klubu do Rotary International.  Z tej okazji w dniu 22 kwietnia postanowiono popłynąć do Ystad, ponieważ szwedzkie kluby Rotary (RC) z tego miasta wspierały założenie oraz pierwsze lata Świnoujskiego klubu.

Rotary International (RI) jest stowarzyszeniem klubów Rotary na świecie, wyznającym oficjalne credo „Służba na rzecz innych ponad własne interesy” (ang.: Service Above Self). W 1930 roku pierwszy klub Rotary w Polsce został utworzony w Warszawie. Podczas II Wojny Światowej, po zajęciu Polski przez Niemcy i ZSRR, RI wycofało karty członkowskie klubów w Polsce. Po 50 latach nieobecności, Rotary powróciła do Polski w 1989 roku. Obecnie w 200 krajach jest 1,2 min rotarian zrzeszonych w ponad 34 tys. klubów. Kluby rotariańskie są otwarte dla ludzi wszystkich ras, przekonań i kultur bez względu na ich poglądy polityczne i wyznawania religijne. Łączy ich potrzeba i chęć służenia innym pomocą.

Gdy 20 lat odbyła się uroczystość charteru przedstawiciel gubernatora polsko-szwedzkiego dystryktu, Gunnar Fjellander, wręczył certyfikat nadający klubowi status pełnoprawnego członka Rotary International oraz oznaki rotariańskie, a prezydentowi Kazimierzowi Sawczukowi złoty łańcuch. Uroczystości „urodzinowe” na pokładzie promu Polonia Unity Line nawiązywały do ówczesnych wydarzeń tworząc symboliczny most – tym razem w odwrotną stronę – do Szwecji.

Gośćmi Klubu byli rotarianie ze Szwecji jak m.i. prezydent Hakan Samuelsson RC Ystad, sekretarz Ewa Rekman z RC Ystad-Tornvaktaren, past gubernator polsko-ukraińskiego dystryktu rotariańskiego Barbara Pawlisz oraz z Niemiec – prezydent klubu Lions z Niemiec, Norbert Sundermann, a także przyjaciele klubu z Polski i Niemiec. Uczestnicy tego uroczystego rejsu do Ystad nie tylko świetnie się bawili, lecz także wspominali historię klubu, prowadzoną  szeroką działalność charytatywną oraz rotarian, którzy tworzyli klub. W trakcie uroczystości tytuł Honorowego Członka Klubu wręczono doktorowi Janowi Tokarskiemu, który był współzałożycielem i wieloletnim jego członkiem i który nadal wspiera działalność Świnoujskiego Klubu, a jego córka, Patrycja, w 1992 zaproponowała dawnemu przedstawicielowi gubernatora, Romanowi Gawrychowi, aby pomyślał o Świnoujściu jako odpowiednim miastem na rozszerzenie ruchu rotariańskiego.

Celem uroczystości było nie tylko świętowanie XX rocznicy charteru ale również zebranie funduszy na zakup aparatu do masażu pneumatycznego dla Hospicjum Domowego w Świnoujściu. Dzięki hojności gości oraz sponsorów ten cel też został osiągnięty.

IMG_5067 IMG_5073 IMG_5074 IMG_5090 IMG_5111 IMG_5116 IMG_5151