Pałac Zinzow

 

18 marca 2010 roku w mroźne popołudnie grupa rotarian z Klubu Rotary Świnoujście wyruszyła autokarem na popołudniowy wypad do neobarokowego pałacu Zinzow, położonego w powiecie Anklam. Pomysłodawcą i organizatorem naszego wyjazdu był nasz Kolega – Lothar Wilke.
Po dotarciu do celu ujrzeliśmy piękną rezydencję ziemiańską, położoną wśród malowniczych lasów, łąk i pól Parku Krajobrazowego. Ta pięknie odrestaurowana rezydencja ziemiańska po gruntownym remoncie przywrócona została do dawnej świetności.
W pobliżu pałacu znajdują się dawne zabudowania gospodarcze oraz 14 hektarowy ogród, urządzony w stylu angielskim i będący pod ochroną. Najstarszym budynkiem tej pięknej rezydencji ziemiańskiej jest budynek gorzelni, pochodzący z połowy XIX wieku. Wnętrze budynku gorzelni zostało z wielką starannością odrestaurowane i ponownie rozpoczęto w nim produkcję. Region Mecklemburgia – Przedpomorze słynie z wielkiego bogactwa owoców. To właśnie z owoców wytwarza się według tradycyjnych, starych receptur znakomite owocowe brandy, likiery i nalewki.
W progu gorzelni powitani zostaliśmy przez gospodarzy rezydencji, którzy barwnie i z wielką fachowością opowiadali o technologii wytwarzania rozmaitych trunków tego zakładu. Gospodarze opowiedzieli nam o produkowanych w gorzelni specjałach, a my degustowaliśmy te znakomitości. Oczywiście asortyment oferowanych alkoholi był różnorodny, a wspomnieć choćby należy znakomitą orzechówkę, malinówkę, nalewkę z rokitnika, pigwy, brzoskwini i brandy z śliwek, gruszki Williams – Christ, jabłek itd.
Tajemna moc i potęga kilku znakomitych kropelek tych specyfików wyczarowała wspaniały nastrój tego wieczoru.